Marmaris Gezilecek Yerler

Muğla’nın ünlü ilçelerinden biri olan, güzel koylara ve plajlara sahip Marmaris gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine oldukça göz kamaştırıcı birçok seçenekler sunmaktadır. Ulaşımı denizden ve karadan olan Marmaris’in yeşilliklerle çevrili ve berrak suları, tertemiz sahili ve tarihi kalıntıları ile oldukça ilgi çekicidir.

Türkiye’nin güneybatı sahilinde yer alan Ege ve Akdeniz’in buluştuğu noktada Muğla iline bağlı bir liman şehridir. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Zengin tarihi ve muhteşem doğası ile geçmişten günümüze birçok uygarlığın yerleşim yeri olmuştur.

Marmaris’te Nereler Gezilmelidir?

Marmaris doğal güzellikleri bakır koyları, uzun sahil şeridi, muhteşem manzarası, çam ormanları le ziyaretçilerini memnun etmeyi başarıyor. Bunların yanı sıra ziyaretçilerine antik kentler, eşsiz plajları ve yat marinaları gibi birçok aktiviteleri ile her yıl binlerce ziyaretçinin gelmesini sağlıyor. Marmaris otelleri ziyaretçilerine oldukça rahat ve konforlu bir tatil fırsatı sunuyor. Marmaris gezilecek yerler listesini siz değerli okurlar için listeledik keyifli okumalar dilleriz.

Marmaris Plajları; Eşsiz ve güzel plajları sayesinde popüler bir hale gelen Marmaris’te denizin ve güneşin keyfini çıkararak tatilinizi geçirebilirsiniz. Marmaris’te en çok tercih edilen plajlar arasında Uzun Yalı Plajı, Kleopatra plajı, Turunç plajı, yer almaktadır Bunların yanı sıra çam ormanları ile çevrili olan Cennet adası plajı, Günnücek Plajı, Çiftlik plajı, Boncuk koyu meşhur olan diğer plajlar arasında yer alıyor.

Marmaris Kalesi Ve Müzesi; M.Ö 2000 yılında inşa edilen Marmaris Kalesi 1991 yılından beri Marmaris Arkeoloji Müzesini içinde barındırmaktadır. Bu müzede Knidos, Burgazada ve Hisar önü gibi yerlerden toplanmış tarihi kalıntılar sergilenmektedir. Tarih boyunca önemin kaybetmeyen ve günümüzde korumaya devam eden müzeyi pazartesi günleri haricinde ziyaret edebilirsiniz.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi;  1966 yılında Marmaris’e gelen ve ticarete atılarak eğitime ve kültürel değerlere önem vermesi ile tanınan bir iş adamı olan Ahmet Urkay tarafından 2005 yılında müze kurulmuştur.  Bu müzede 3500 parça arkeolojik ve etnografik eser sergilenmektedir. Müzedeki tarihi eserlerin birçoğu Osmanlı döneminde kalan malzemeler olan ibrik, halı, kilim, çini, soba, takı gibi eşyalar bulunmakta ve her geçen gün bu eşyalar daha da artmaktadır.

Hafsa Sultan Kervansarayı; Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi için 1545 yılında yapılmış olan bir kervansaraydır. Marmaris kalesine yakınlarında yer almaktadır. Yapımı bittikten sonra Rodos Seferinde konaklama olarak kullanılmıştır. Bölgede bulunan Osmanlı eserlerinin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Bu kervansarayda hediyelik eşyalar satan tüccarlardan hediyelikler satın alabilirsiniz.

İçmeler;  Marmaris’in en meşhur plajlarından biri olan ve adını şifalı içme suyu kaynaklarından almaktadır. Tatilinizi yeşilin ve mavi ile buluştuğu eşsiz güzelliğinde geçirerek yoğun ve stresli günlerinizi unutacaksınız. Bu plaja verilen hizmetler ve tesisler ziyaretçilerini oldukça memnun etmekte.

Turunç; Marmaris’e 21 km uzaklıkta olan oldukça şirin, temiz ve berrak denizi ile oldukça ilgi çekiyor. Sualtı mağaralarının oldukça fazla olması neden ile dalış yapmayı seven tatilciler için oldukça muhteşem bir yer. Hizmet kalitesi oldukça yüksek ve restoranları ziyaretçilerin memnun ediyor.

Hisar önü;  Eşsiz gün batımı,  temiz havası ve suyu sayesinde astım ve kalp hastalarının akınına uğrayan bir yerdir. Sakinlik isteyen tatilciler için olta balıkçılığı ve ideal bir ortam sunmaktadır. Bunun yan sıra tekneler ile açılarak komşu koylara geçiş sağlayabilirsiniz.

Marmaris’te Kalınacak Yerler Neresidir?

Yeşil ve mavinin buluştuğu Marmaris oldukça kaliteli ve üstün hizmetleri ve konaklama tesisleri ile ziyaretçilerine kapılarını açıyor.  İlçe merkezlerine koylara yakın 500’ün üzerinde herkesin bütçesine uygun Marmaris otelleri, tatil köyleri ve pansiyonlar sayesinde tatilinizi güzel ve konforlu geçirmenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir